Или защо руският самолетоносач е уникален?!
Преди време моят кореспондент в Москва се разходи до Мурманск и срещу каса водка за вахтения офицер се качи на борда на „гордостта” на руския флот – самолетоносача „Адмирал Кузнецов”, малко преди да отплава за далечно плаване. Вече качил се на палубата, срещу 5000 рубли (около 100 лв.) в брой му разрешили и да заснеме новите високи космическите технологии, както и да се разходи из основните сектори на кораба. Предоставяме на нашите читатели кратък репортаж от тази разходка, преки впечатления на екипажа, както и снимков материал.
Самолетоносачът „Адмирал Кузнецов” е единственият самолетоносач на Русия.
Построен е в Украйна за 6 години (от 1985 до 1991 г.), в „Черноморски корабостроителен завод“ в гр. Николаев, административен център на Николаевска област. Днес в Русия няма корабостроителница, която може да произведе подобен кораб и по тази причина се наложи Русия да закупува хеликоптероносачи от Франция. Сделката обаче пропадна, заради агресията на Русия в Украйна.
Корабът разполага с 4 паротурбинни двигатели 200 000 к.с. Дълъг е 302 м и широк 73 м. Максималната му скорост е 29 възела. Автономност – само 45 денонощия. На кораба може да се разположат само 24 изтребители – 12 бр. Су-27К/Су-33 и 12 броя МиГ-29К, както и 24 хеликоптера. Запасът от авиационно гориво е 2500 тона.

Флагманът на руския боен флот пуши като корабите с парни двигатели на въглища. Според експерти това е умишлен ход, целящ заблуда на противника, който си мисли, че в далечината плава гемия на парни въглища.
(За сравнение само един от действащите самолетоносачи на САЩ, примерно „Джон К. Стенис“ е снабден с два ядрени реактора „Уестингхаус A4W“, които дават неограничени възможности за пробег и възможността да се придвижва от точка „А“ до точка „Б“ със скорост, близка до максималната, което е огромно тактическо предимство, недостъпно от кораби, задвижвани с дизел-генераторни турбини. „Джон К. Стенис“ може да плава 20 години без да презарежда гориво. Запасът от авиационно гориво е 3000 тона, но трябва да се има предвид и факта, че американските изстребители имат над два пъти по-малък разход. На борда му са разположени 90 самолета и разполага със свръхмодерната противовъздушна система Phalanx CIWS. Това е само един от самолетоносачите на разположение на НАТО ).
Но да се върнем към „Адмирал Кузнецов”…
Видимо и от снимките по-долу ръждата вече се прокрадва навсякъде. Единственото изключение е на горната палуба, от която излитат самолетите, както и в командния отсек и хангарите. Вътре в командния отсек оборудването е допотопно, от 80-те години, електрониката е непозната дума, а човек има чувството, че е попаднал в дизелов локомотив. Екипажът все още работи с хартиени карти, по които чертае с моливи. (Спомням си, че в основното училище имахме подобни занимания.)
Корабът представлява низ от катакомби, в които, както и един от сержантите сподели, човек трудно може да се ориентира дори и след една година служба на борда.
Кореспондентъ ми споделя : ”Спуснахме се под 3-та палуба. Изведнъж попаднахме в друг свят – изоставени каюти, някои от които наводнени. Не, че е проникнала вода, просто има течове от тръбите на канализацията, а миризмата, нали е сещате…?! Там липсва осветление, освен в секторите за снабдяване. По надолу, в трюма – всичко е в масло, мазут и вода. В много от отсеците ползвахме фенерче, защото осветлението не работи. На места има огромни купчини чували с боклук, тъй като предвиденото място е малко, а изхвърлянето на боклука става само в определени за целта дни. В открито море при по-дълги плавания се изхвърля директно зад борда. Там не ми разрешиха да снимам, за да не си навлекат наказания и инспекции от Главното командване.”
Според вахтения офицер отоплението на кораба е оскъдно. Основната причина е липсата на постоянно действащ помощен бойлер и агрегат за целта . Затова парата за битови нужди е взета от оснвния агрегат, което е много скъпо, а и по принцип специално за котелната вода –тя е с друго основно предназначение. Затова отоплението се пуска периодично, колкото да не замръзне екипажа. По тази причина вътре в кораба е студено, дори и при температури над нулата. През зимата температурата в каютите не надвишава 12 градуса, а в хангара – 5 градуса. Дори в хангара екипажът е с палта. При отрицателни температури и палубата замръзва и се обледява, което я прави непригодна за кацане. Единственият съществуващ вариант е размразяването й с познатите конвенционални методи. През зимата на 1998/1999 г. са замръзнали даже тръбите на един от основните котли.

Палубата на самолетоносача се обледенява при температури под нулата поради липса на нормално отопление в целия кораб. Дори за тази най-важна част не е помислено.
Често в каютите гори електрическата мрежа, както и трансформаторите. В каютите липсва напрежение от 220 V, а е прокарано незнайно защо никому ненужното 127 V. По тази причина някой от екипажа често „хвърля” фазата на 380 V, докато друг тегли жици до каютата си от захранване с 220 V. Това е повод за чести аварии, къси съединения и спирания на тока в цели отсеци.
Един от механиците споделя, че кражбите са често явление. „Краде се всичко от всеки. Наскоро някой открадна 200 чифта офицерски ботуши, а след няколко дни почти открито се разпродаваха сред екипажа. Командирът бесня, крещя, закани се, че всички ще вкара в ареста, но така и не откриха крадците. После сержантът показва и портмонето, завързано като герданче на врата. „Така е най-сигурно”, добавя усмихнат. Нашият репортер сподели, че с въпросният сержант са изпили заедно над литър водка за по-малко от половин час, макар че след 4 часа въпросният механик застъпвал дежурство. „Аз изпих не повече от три водки и то защото ми беше адски студено” – сподели репортерът ни. В пристъп на откровение механикът ни показа снимка на плажуващия състав, който търси всяка възможност да се откъсне от мизерията в трюмовете. Командването проявява разбиране по въпроса.
Можем да продължим нашият разказ за „гордостта” на руския военен флот, но вече в мрежата има достатъчно изложени факти, данни и снимков материал на моряци, които са отбили службата си там, така че всеки може да се запознае и по-подробно.
Ние само ще добавим, че срещу този уникален самолетоносач само флотът на САЩ разполага с действащите:
- От клас „Кити Хоук“:
- „Кити Хоук“ (CV-63)
- От клас „Ентърпрайз“:
- „Ентърпрайз“ (CVN-65)
- От клас „Нимиц“:
- „Нимиц“ (CVN-68)
- „Дуайт Д. Айзенхауер“ (CVN-69)
- „Карл Винсън“ (CVN-70)
- Теодор Рузвелт(CVN-71)
- „Ейбрахам Линкълн“ (CVN-72)
- „Джордж Вашингтон“ (CVN-73)
- „Джон К. Стенис“ (CVN-74)
- „Хари С. Труман“ (CVN-75)
- „Роналд Рейгън“ (CVN-76)
- „Джордж Буш“(CVN-77)
Всеки един от тях превъзхождащ по брой самолети, ударна сила, автономност, противовъздушна, противоракетна и противоторпедна системи единствения руски самолетоносач. А Украйна едва ли ще им построи втори…
Една дребна забележка: Ентърпрайз вече не е активен (от 2012-та).
Русия има разработени / или разработва проект за нов клас самолетоносач от типа на Джордж Буш. На теория щели да имат евентуалната възможност да заложат кила на коритото през 2019 година.
,РУСНАЦИТЕ ИМАТ РАКЕТИ КАЛИБЪР ,РАДИОЕЛЕКТРОННИ СТАНЦИИ ЗА ЗАГЛУШАВАНЕ
ТАКА, АМЕРИКАНСКИТЕ КОРАБИ СА БЕЗСИЛНИ СРЕЩУ ТОВА.НЕКА И САЩ ДА СЕ РАЗПАДНЕ ЩЕ СЕ ВИДИ КОЛКО СА СИЛНИ .НЕМОГА ДА РАЗБЕРА КОЕ ВИ КАРА ДА СЕ РАДВАТЕ ,ЧЕ РУСИЯ Е ПО-СЛАБА ОТ САЩ .НО РУСИЯ ИСКА ДА НЕ Е ВАСАЛНА ,КАТО БЪЛГАРИЯ НАПРИМЕР.
Просто защото в Щатите хората работя здраво, тъй като от това зависи собственото им развитие, а това носи радост, дори от „непривлекателния“ труд, печелят повече, живеят по- добре, имат всичко необходимо, докато в Русия (най- богатата на изкопаеми страна!),- нито жилища, нито пътища, нито нищо- 19- ти век! Политиците им разбират само от диктатура, експлоатация, имперски амбиции, гордост от военни паради… „Адмирал Кузнецов“ не е само самолетоносач! Тай е символ на руския начин на живот! Е, какво да ми хареса?
Добър е анализа, но е изцяло погрешен. НАТО, разбирай САЩ разработват самолетоносачи с цел отдалечаване на бойните действия, както и вариант за мобилност. До ден днешен никой не е поразявал такъв кораб, съвременен, за да се види дали доктрината им е възможна. Русия е наблегнала на друг тип въоръжение, подводници, от висок клас, самолети- ракетоносни, ракети базирани на територията си, разбирай Сибир. От тука е и разликата в доктрините, „отбранителна“ на САЩ, но по-близо до врага, а ако може и на негова територия и „нападателна“ на Русия, от собствена територия.
Приятелю тук не става въпрос за доктрини а за технологично ниво . „Орките“ с техните „кремъчни“ оръдия на труда не могат и един чук да направят.
Че и „доктрина“ да е, не е ли по- добре да жертваш един кораб, отколкото един град?! А и изобщо не е ли по- добре да строиш, отколкото да воюваш?! С ускоряването на прогреса, една евентуална „победа“ губи смисъл, защото след като си бомбардирал почти всичко, каква ще ти е печалбата?! Все едно да изнасилиш жена, след като си я убил! Просто, защото си толкова тъп, че никоя не можеш да свалиш със качества!
георгиевът не си дава сметка, че в днешно време самолетоносачът е напълно излишно средство – той е чудесна ЦЕЛ и за ракети от космоса, и за торпеда. Виж, става за агресии над безпомощни страни, затова и задокеанските Господари на георгиевът ги ползват.
А на руснаците за какво им е този допотопен самолетоносач?! Сигурно не е за борба за независимост от Щатите?!